Чому вчора не працював Facebook

Як пояснити вашій дитині (та вашим батькам), чому вчора не працювали Facebook, Instagram, WahtsApp та ще половина інтернету?

close up photo of smartphone

Найпростіший спосіб пояснити вчорашню п’ятигодинну перерву в роботі сервісів Facebook – це сказати, що це диво, що інтернет взагалі працює. Бо так воно і є. Настільки складна та величезна система, яка тримається докупи на скотчі та суперклеї, просто не може не ламатися час від часу. Що і стається регулярно з різних причин. 

Конкретно з Facebook все, здається, було дуже просто і тривіально. Хтось помилився під час оновлення маршрутів BGP. Це така монструозна мапа інтернету, яку мусять тримати «в голові» усі великі мережеві пристрої, щоб знати, куди направляти нас, користувачів. Ми хочемо у Google? Так, де там Гугл на мапі інтернету? Ага, ось в тому боці. Гаразд, пане, вам ось за цим маршрутом.

Що ж відбувається, якщо у мапі помилки? Те, що ми усі спостерігали учора ввечорі. Ваш браузер хоче на facebook.com, а роутер вашого провайдера інтернету просто не в курсі, де це. Тому що мережеві адміни Facebook помилково видалили цю частину мапи через помилку в процедурі її оновлення. Щобільше, реєстратори доменних імен, які постійно моніторять мапу, знаходять в ній вивільнені ділянки, та повертають їх на відкритий ринок інтернет-нерухомості, автоматично виставили на продаж навіть сам домен facebook.com.

Найбільш трагікомічним в цій історії мені здався момент, коли виявилося, що всі мережеві адміни Facebook працювали віддалено і фізично не могли виправити помилку. Адже заблокували собі віддалений доступ до обладнання: влігся ж увесь Фейсбук, а не лише його продукти та сервіси. Це нагадало мені досвід, через який неодмінно проходить кожен користувач хмарних технологій. Коли ви вмикаєте на віддаленому сервері фаєрвол, блокуєте власну віддалену сесію SSH, та мусите йти на хмарну консоль та відновлювати собі доступ. А тепер уявіть собі, що ви заблокували собі не лише SSH на сервер, але й будь-який доступ до хмари і її консолі. А ще уявіть, що таким чином ви зупинили бізнес одної з найдорожчих корпорацій у світі. Ось ці відчуття десь поряд із тим, що вчора переживали мережевики Фейсбука.

Гаразд, то як пояснити людині, яка не тямить у технологіях, що вчора сталося? Скажіть, що ви замовили піцу, але з географічної мапи зникли усі згадки про вашу вулицю та будинки на ній, а отже кур’єр просто фізично не міг вас знайти. Напевно, це буде найпростіше пояснення.

Updated on October 8, 2021. Popular Science has a profound explanation of what has happened to Facebook with all the underlying details on BGP, DNS, and Facebook infrastructure.

Залишити коментар