В продовження піднятої нещодавно теми приватних месенджерів, цей пост про те, як їх правильно налаштувати. Радитиму на прикладі Сигнала та Тріми. В них є кілька мінусів, які не перетинаються, тому вважаю їх оптимальним тандемом.
0. Прагніть ефемерності в спілкуванні
Перша і найважливіша порада: якщо вам справді треба поспілкуватися про щось надзвичайно секретне, знайдіть час та змогу зустрітися та обговорити це особисто. Це єдиний спосіб залишити спілкування ефемерним, хоча і тут є нюанси. Лише якщо тет-а-тет неможливо – тоді месенджери.
1. Не встановлюйте десктопні версії
Ви користуєтесь приватним месенджером на захищеній мобільній платформі (iOS, Android) тому, що це суттєво звужує вашу поверхню атаки. Отримати віддалений доступ до вашого смартфона в десятки разів складніше та дорожче, ніж до вашого лептопа.
![]() | ![]() |
2. Жодних хмарних бекапів
Те, що ви залишаєте в хмарі, автоматично доступне низці агентів загроз, від розвідслужб до правоохоронних органів, яких від ваших даних відділяє успішна операція чи ордер суду. Шифрування бекапів це добре, але не настільки, щоб обнулити ці ризики.
3. Автовидалення повідомлень за замовчуванням
В Трімі цього немає (але є 5/), та в Сигналі є. Слідкуйте за тим, щоб створені не вами чати теж мали це налаштування, бо про нього часто забувають. Пам’ятайте: видалення повідомлень “для всіх” – це ілюзія безпеки.

Що натомість є в Трімі так це видалення застарілих даних. Неординарний підхід, проте це їхнє свідоме рішення, його треба поважати.

4. Зустрічайтесь для встановлення контакту
Найкращий спосіб “познайомитися” в месенджері – це відсканувати QR-код один одного в реальному світі.
5. Блокуйте додаток всередині смартфона
Пін-кодом (краще) або біометрією (гірше).
![]() | ![]() |
6. В Сигналі ввімкніть Registration Lock
Це ускладнить угон акаунта через викрадення або клонування телефонного номера.

7. Видаляйте застарілі групи
В Сигналі немає одноразових групових дзвінків, тому для цього треба постійно створювати нові групи. Регулярно видаляйте ті, що ви створили, та видаляйтеся з інших.
8. Не синхронізуйте контакти з операційною системою
В обох месенджерах є внутрішні бази даних контактів.
![]() | ![]() |
9. Екстра поради для параноїків
Якщо хочете приховати свої цикли активності, вимкніть відправку квитанцій про прочитання повідомлень. Це ще більш екзотичний ризик, ніж все до цього, проте багато для кого він актуальний.
![]() | ![]() |
І останнім часом стало дуже актуально таке: вимкніть доступ Siri & Search до месенджерів.

10. Загальна стратегія
Памʼятайте – головне в приватному спілкуванні це ефемерність, тобто недовготривалість життя повідомлень. А в безпеці від загроз – звуження поверхні атаки: менше пристроїв, менше груп, менше місць зберігання контактів та повідомлень тощо.
Звісно, що всі рекомендації з захисту смартфонів при цьому залишаються в силі: Lockdown Mode, блокування екрану пін-кодом, щоденний перезапуск ОС і все таке інше. Бережіться.