COVID-19

Оновлено 2020-03-03: Перші випадки коронавірусу зареєстровані в Чернівцях. Декілька очікують підтвердження. Всі пацієнти прибули з Італії. https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2888412-v-ukraini-zareestruvali-persij-vipadok-koronavirusu.html


Думаю, всім відомо, що я не спеціаліст з епідемій і тим більше не вірусолог. Але я трохи розбираюся в пошуку інформації, її систематизації та критичній оцінці. Отже, поколупавши трохи інтернет на тему нового коронавірусу, я зробив деякі висновки, і вирішив ними поділитися.

Повторюю ще раз: ці речення треба сприймати скептично, критично, та все ретельно перевіряти. Адже я не розбираюся в предметній області, – я розбираюся в ризиках та аналізі загроз.

Отже, що нам відомо про загрози COVID-19? Для початку, це не назва вірусу, це назва хвороби, яку він викликає. Вірус класифіковано як SARS-CoV-2, і він:

  1. Поширюється набагато швидше, ніж раніше відомі SARS-інфекції.
  2. Має суттєво вищу смертність, ніж сезонний грип.

Точні показники летальності COVID-19, попри очевидність пандемії, все ще під питанням. Обчислювання ускладнюються зокрема тим, що дуже багато випадків залишаються неідентифікованими. А ще, схоже, вірус поширюється в тому числі безсимптомно.

Однак, є певні дуже орієнтовні цифри. Складається враження, що для дітей віком до 9 років загроза летальних наслідків мізерна. Для пацієнтів віком від 10 до 40 років летальність складає ~0.2%. Після 40 років вона стрімко зростає: до 50 років – 0.4%, до 60 років – 1.3%, до 70 років – 3.6%, до 80 років – 8%, після 80 років – 14.8%.

Важливий нюанс: звичайні хірургічні маски (і взагалі будь-які маски окрім спеціальних респіраторів для медичного персоналу, залученого до роботи в зоні епідемії) не допомагають здоровим людям вберегтися від вірусу. А навпаки: носячи маску, здорова людина неодмінно частіше торкається обличчя, і як наслідок підвищує шанси захворіти. Єдине логічне застосування маски – вдягати її тим, хто вже захворів, перед виходом з дому.

Отже, якщо вам не 40+, то скоріш за все з вами все буде добре. Але нехтувати загрозою все одно не можна, тому що:

  1. Ви не знаєте, в якому стані ваш імунітет, поки він не зіштовхнеться з інфекцією.
  2. Ви не хочете стати носієм вірусу, навіть в легкій формі або ж взагалі без симптомів. Тому що, попри відсутність небезпеки для вас особисто, через вашу недбалість він може поширитися на особу в зоні ризику, і це з високою ймовірністю може її вбити.
  3. Також, в мене є сумніви щодо готовності палат інтенсивної терапії українських медичних закладів впоратися із попитом на піку пандемії. Адже в таких умовах кількість пацієнтів спрогнозувати дуже важко, а от кількість апаратів штучного дихання – на жаль, величина стала.

Що робити з метою зниження ймовірності зараження не писав ще хіба що ледачій, але я повторюся: мити руки, не лізти ними до рота, носа та очей, мати при собі сучасний дезінфектор та користуватися ним, уникати скупчень людей.

Що робити в разі, здається, неминучого настання пандемії? Скасувати роботи на виїзді, перейти в режим віддаленого офісу, якщо є змога – тимчасово виїхати з густонаселених районів.

Бережіться, перезимуємо.

Залишити коментар