Кіберзлочинність стала темою переговорів на вищому рівні

Тема розгулу російських ransomware-банд стала однією з центральних на саміті США-Росія. Але це навряд чи щось змінить і ось чому.

Ransomware Putin Biden

Ще зо п‘ять років тому, я б цьому не повірив, але все змінюється. Загроза криптовимагачів та інших кіберзлочинців для Штатів дуже серйозна, а Росіянам на це дуже наплювати. Як наслідок, саміт є, а толку немає. Поясню чому.

Спочатку про фактаж. Саміт відбувся, лідери двох країн зустрілися та обмінялися думками. За результатами обговорення, були сформульовані наступні дії. План такий: доручити експертам з обох сторін пропрацювати проблему, дійти згоди, та домовитися про план співпраці.

Тепер стисло: як каже Костя Корсун, зібралися, побалакали, розійшлися. Практичного результату ноль. Єдиний корисний наслідок – це демонстрація важливості проблеми.

Беззмістовність саміту довели події, які відбулися після його завершення. Атака REvil на компанію Kaseya демонструє одне з двох: або росіянам наплювати на політичні спроби США стабілізувати ситуацію в кіберпросторі, або Кремль лише вдає, що від нього в цій ситуації щось залежить. Я схиляюся до другого варіанту.

Джо Байден робить все, що від нього залежить, навіть якщо це шкодить його політичній репутації. Корона не впала подзвонити Путіну та прямим текстом закликати Кремль втрутитися в розгул кіберзлочинності в РФ. Проте, Путін перебуває у впевненості, що все, що шкодить американцям, росіянам йде на користь. Тому поки обіцянки Білого дому покарати Кремль за витівки російських кіберхакерів не перетворяться на виховні заходи, діла не буде.

Та на мою думку, тут все простіше. Коли мова заходить за кібербезпеку, Росіяни по інерції продовжують створювати свій головний експортний продукт: оманливе враження про могутність.

Іншими словами, у мене є сумніви, що Кремль насправді контролює кіберкримінал на своїй території. Мені здається, що криптовимагачі вже давно вийшли з-під будь-якого контролю, вдало скориставшись мовчазним дозволом уряду здійснювати кримінальну діяльність, не шкодячи російським цілям. В якийсь момент комерційні інтереси криптоздирників увійдуть в конфлікт з національними інтересами Росії, тобто політичними амбіціями Путіна. Ось за це шоу я б заплатив гроші.

В підсумку, за обох варіантів розвитку подій, чи то в через небажання Кремля навести лад у власній країні, чи то я наслідок його неспроможності це зробити, кількість та потужність інцидентів криптоздирництва зменшуватись не буде.

Залишити коментар