Стратегія vs Велика стратегія: як не програти після перемоги

Strategy and Grand Strategy

Joshua Rovner у своїй книзі Strategy and Grand Strategy пояснює, чому стратегія допомагає виграти війну, а велика стратегія — не допустити нової. Це критично важливе розрізнення, яке має бути в центрі уваги української безпекової спільноти.

Чому це важливо?

Невміння розрізняти стратегію та велику стратегію призводить до національних катастроф. Стратегія — це захист від загроз тут і зараз. Велика стратегія — це формування умов, у яких захист не знадобиться.

  • Стратегія — це армія, флот, зброя.
  • Велика стратегія — це міжнародні альянси, економічна інтеграція, культурна експансія.

Блискуча стратегія може принести перемогу, але якщо велика стратегія хибна — перемога буде пірровою.

Уроки з історії

Франція у війні за незалежність США — чудовий приклад розриву між стратегією та великою стратегією. Французька армія і флот забезпечили поразку Британії, але виснажили власну економіку та фінансову систему. Результат? Революція та крах монархії.

Британія після війни — навпаки, змогла адаптувати свою велику стратегію. Втрата колоній призвела до переосмислення безпеки: ставка на глобальне домінування через флот замість сухопутного контролю. У підсумку — два століття світового лідерства.

(Шокуючі для мене особисто цифри: десять років після війни Британія інвестувала в розвиток королівського флоту 40 (сорок!!) % державного бюджету).

Висновки для України

Щоб не опинитися в пастці короткострокового мислення, потрібно чітко розуміти:

  • які джерела політичної сили ми можемо перетворити на гарантії безпеки
  • які міжнародні механізми забезпечать стабільність після перемоги
  • як уникнути конфлікту між стратегічними цілями та довгостроковими інтересами держави

Без глибокої великої стратегії навіть найкраща оборонна стратегія не гарантує майбутнього. Україна має перемогти у війні — і виграти мир.

Залишити коментар