Рівно 10 років тому, 13 травня 2011 року, троє ентузіастів записали перший епізод першого українського подкасту з кібербезпеки Securit13 Podcast. З того часу, за виключенням короткої творчої відпустки, я неперервно займаюся подкастингом. Змінювався склад, змінювалася назва, змінювалася мова, але суть залишалася незмінною – створювати український контент на гостро актуальну професійну тему. Сьогодні я маю честь працювати з найкращою командою в цій індустрії й разом ми виготовляємо одразу три серії подкастів під спільною назвою No Name Podcast.
Попри всі негаразди, перешкоди та спротив, десять років у будь-якій сфері – це успіх. Тому сьогодні в мене святковий настрій. До того ж як виявилося, багато моїх читачів не в курсі про інший бік моєї публічної діяльності. Тому я вирішив використати цей ювілей, щоб трохи більше розповісти про мій досвід в подкастингу.
З самим подкастом ви можете ознайомитися самостійно, я рекомендую почати з серії No Name Update – це щотижневі дайджести важливих подій в індустрії кібербезпеки. Також до вашої уваги серія No Name Special – інтерв‘ю з успішними професіоналами з кібербезпеки (ми намагаємося уникати слова експерт, але ви зрозуміли). А ще, основна серія подкасту No Name Podcast, в якій ми з Русланом Кіянчуком, українським криптографом з Каліфорнії, регулярно обговорюємо важливі та актуальні теми нашої професії. Там подекуди трапляються цікаві гості та навіть камбеки патріархів подкастингу з оригінального складу Securit13 та No Name Podcast – Ігоря Кравчука та Артема Карпінського.
До речі, усі вчотирьох ми нещодавно записали святковий випуск, присвячений саме сьогоднішньому ювілею. Він вже доступний нашим Патронам на Patreon, а за кілька тижнів буде розміщений в публічному доступі. Тому, якщо вам цікаво як склалася доля піонерів цього медійного жанру, не перемикайтесь.
На завершення, хочу поділитися кількома висновками, які я зробив за ці 10 років. Сподіваюся, ці поради стануть в пригоді тим, хто хоче розпочати запис подкасту, або вже робить це та хоче вивести прод на новий рівень. Якщо у вас є інші запитання на цю тему – я буду радий допомогти. Отже, що я дізнався про подкастинг за 10 років.
- Що б ви не хотіли сказати, як би ви це не сказали, знайдеться хтось, хто захоче це послухати. У кожного подкасту є свій слухач. Це може звучати занадто впевнено, але це правда.
- Контент дуже важливий, але якість запису та редагування теж мають значення. Від нас часто відписувалися через якість звуку, в основному через дешеві мікрофони в гостей випусків, і хоча лояльна аудиторія багато пробачає, певний осад від цього залишається.
- Ваша задача не в тому, щоб зробити подкаст, цікавий всім. Ваша задача – зробити так, щоб слухачі, якім цікавий ваш подкаст, дізналися про нього. Це напевно найважливіше з усього, і звідси випливає потреба бути на власній платформі (див. п. 5) та публікуватися скрізь, де можливо.
- У дві руки можна робити персональний аудіо блог. Якщо робити це full-time, то з цього може вийти непоганий подкаст. Але якщо у вас є інші справи, то без команди не обійтися. Найкраща команда це ваші друзі та слухачі, з якими вам цікаво спілкуватися на тему подкасту. Озирніться навколо, можливо команда вже поруч, а ви просто не знаєте про це.
- Якщо вмієте в Linux та вебсайти на WordPress, починайте одразу на власній платформі. Аналітика вам потрібна – крапка. Без неї ви просто не знатимете, хто вас слухає. Також власна платформа дає вам змогу напряму використовувати веб для просування власного контенту, а не делегувати це власникам платформи типу Libsyn, Anchor або Spotify.
- Ще один плюс в бік власної платформи – реклама в Goole та соцмедіа. Ігнорувати та не використовувати онлайн-рекламу нерозумно, хай від неї хоч якась користь буде. Навіть невеличкий рекламний бюджет та правильно налаштована кампанія приносять до сотні нових підписників на місяць. Для екзотичного подкасту типу нашого це багато. А більш мейнстримовий продукт може собі дозволити більші бюджети.
- Просування соцмережами критичне (див. п. 3). І ви ніколи не дізнаєтесь, де залипає ваш слухач, допоки не спробуєте всі варіанти. Я був здивований дізнатися, що наш подкаст найкраще просувається через… TikTok. В Тіктоку нас дивляться та лайкають більш ніж вдесятеро частіше, ніж у Facebook та Instagram разом. Ще непогано заходить Twitter і майже ніяк – LinkedIn.
- Заробити на подкасті можна (див. п. 1), але лише роблячи його full-time, тобто не маючи іншої роботи. Якщо у вас є змога присвятити цьому кілька місяців, я б радив спробувати. За 10 років в мене такої змоги не було – надто багато інших справ. До того ж наша тема дуже нішева та експертна, отже й перспектива монетизації менша.
- Не варто економити на залізі. Нормальний мікрофон, стійка та попфільтр – це порівняно недорого і є різні цінові категорії. Вдячність слухачів за якість звуку – неоціненний.
- Майте, що сказати. У світі мільйони подкастів, більшість з яких не має й 10 випусків. Чим скоріше ви зрозумієте що ви хочете сказати, тим скоріше стане очевидно – кому. Решта це справа техніки.
Напевно, це все, про що мені вдалося згадати просто зараз. Якщо маєте питання, залишайте їх коментах, обговоримо. Ну і підписуйтесь на наш подкаст і залишайтеся в курсі усього цікавого та важливого.