COVID-19 як приклад “чорного лебедя” та відгук про книжку Range by David Epstein

Цей новий коронавірус – ідеальний приклад “чорного лебедя”. То може варто дослухатися до експерта з чорних лебедів?

Ethics of Precaution

Взагалі, вибачте мій цинізм, та я поки що від цієї пандемії бачу більше плюсів, ніж мінусів.

Скоріш за все, цей вірус не призведе до нашого вимирання. Та дасть зрозуміти, що на нас чекає в разі винайдення… ой вибачте, виникнення вірусу, схожого за темпами поширення, але зі смертністю, скажімо, як в Еболи.

На прикладі цієї пандемії ми маємо шанси навчитися та привчитися реагувати на більш загрозливі пандемії майбутнього. Уряди мають усвідомити, що “немає книжки як працювати під час коронавірусу” це галіма відмазка. А організаціям варто нарешті навчитися використовувати сучасні технології для забезпечення продуктивної дистанційної роботи. Тому що, якщо в невідворотності якоїсь з загроз можна бути впевненими, то це вона.

Range book cover
This pic is clickable.

Особисто я зробив цікавий висновок: під час системної кризи треба слухати не політиків та не експертів в предметній області. Набагато практичніше дослухатися до соціологів, спеціалістів з аналізу даних та “інтеграторів” або так званих “лис”. На відміну від “їжаків”, які поглиблюють експертизу в одному напрямку та стають справжніми асами у своїй спеціалізації, “лиси” утримують в полі зору якомога ширшу сферу знань, що простягається над десятками спеціалізацій, але заглиблюються лише в одну. Таким чином, маючи поглиблені знання, скажімо, в нейробіології чи безпеці програмного забезпечення, “лис” буде цікавитися історією, мистецтвом, прикладною психологією, нумізматикою доколумбової Америки та перебігом австралійського чемпіонату з регбі. У цей спосіб, “лис” матиме всі напрацювання та метанавчики експерта в певній галузі, та матиме змогу творчо екстраполювати їх на десяток інших сфер.

Щось я трохи заглибився, тому давайте вважатимемо цей пост рецензією на книжку, яку я прочитав нещодавно. Цінність цих ідей важко переоцінити і я дуже шкодую, що не зустрів щось подібне у 25-30 років. До речі, часу в нас тепер на читання має бути трохи більше, тому готуйтеся до збільшення кількості книжкових відгуків в цьому блозі.

Залишити коментар