Signal (https://signal.org) в тренді після твіта Ілона Маска, і все більше людей звертають на нього увагу. Я не великий шанувальник Ілона, в тому сенсі, що мені дуже подобається те, що він робить, але не завжди подобається те, що він говорить. Та в цьому випадку я тішуся, що таке відбувається, бо чим більше людей користуються захищеними та приватними технологіями, тим краще для людства в цілому.
Проте, на фоні цієї невеликої ейфорії, почастішали запитання від друзів, а чим, власне, Signal краще за… Telegram. Людині, яка займається кібербезпекою, таке питання звучить абсурдно. Тому не ображайся, якщо я реагую неочікувано – яке питання, така і відповідь. Але ж питають, тому мушу засунути его поглибше і відповідати.
Отже, на відміну від Telegram, Signal:
- Забезпечує наскрізне шифрування (https://uk.wikipedia.org/wiki/Наскрізне_шифрування) з кінця в кінець – по замовчуванню. Вам не треба для цього створювати спеціальні “секретні” чати, вони там всі такі.
- Забезпечує цілковиту пряму секретність (https://uk.wikipedia.org/wiki/Пряма_секретність)
- Шифрує метадані, тобто дані про те звідки, кому, скільки та як часто ви пересилаєте.
- Шифрує мережевий трафік на транспортному рівні.
- Не зберігає ваші повідомлення та файли на своїх серверах.
- Не колекціонує дані про ваші IP-адреси та мітки часу повідомлень.
- Як наслідок, сервери Signal не можуть читати ваші повідомлення.
- Додатково, ви можете перевірити справжність контакту, в тому числі вручну.
- Вам повідомлять про зміни контактів (новий телефон, новий номер тощо).
- А ще в Signal, на відміну від Telegram, немає планів на монетизацію.
- Він не походить з Росії.
- І він не належить Дурову.
Як бачите, міф про безпечність Телеграму грунтується здебільшого на заявах Павла Дурова. Це непоганий інструмент, але він скоріше нагадує соціальну мережу. Справді, мало є аналогів, де ви можете зібрати тисячі користувачів на канал чи в групу, та миттєво доставляти їм свої повідомлення. І в цьому сенсі, як інструмент соціалізації, Телеграм несе менше загроз приватності, ніж, скажімо, Facebook чи Instagram. Хоча і має при цьому низку вад, таких як слабка модерація та контроль за спамом. Щоправда, це компенсується його низькою популярністю. Але стверджувати, що Телеграм це захищений месенджер – це щонайменше перебільшення.
Вам навряд чи вдасться повністю відмовитись від використання Telegram. Але принаймні не користуватися ним для чогось більш-менш секретного може кожен. Серед інших рекомендованих інструментів можу назвати Wire (https://wire.com) та Keybase (https://keybase.io), щоправда, останній був куплений Zoom і останнім часом знаходиться в медичній комі. Більше даних для порівняння приватності месенджерів ви можете знайти за цим посиланням: https://www.securemessagingapps.com.