Блокування LiveJournal і Github в Україні

Голосіївський районний суд заблокував 426 вебсайтів, серед яких блог-платформа LiveJounral та навіть піддомен Github.

Блокування Github та LiveJournal

Оновлення 2021-02-25 18:00. Схоже, новина викликала неабиякий резонанс. Ситуація перейшла на рівень МВС, де робляться спроби врегулювати цей маразм та ініціювати законодавчі зміни, які б його унеможливили.

Це було б дуже смішно, якби відбувалося не з нами. Голосіївський суд Києва заблокував кількасот вебсайтів і цього разу до списку потрапили LiveJournal та піддомен gist.github.com.

Тут для не-технарів невеличке пояснення. Що таке LiveJournal багато з вас, напевно, ще пам’ятає. Це одна з найперших успішних блог-плаформ, яка пережила пік популярності ще до початку епохи соцмереж і скотилася десь під кінець 2000-х років. Її викупили росіяни, бо більше нікому вона була непотрібна, і росіяни ж нею переважно й користуються.

Але щодо Github ситуація принципово інша. Це платформа для розміщення вихідного коду програмного забезпечення. Скажімо, у вас є команда програмістів, і ви хочете налагодити між ними ефективну роботу. Ви створюєте організацію в Github, додаєте до неї розробників, і вже за кілька хвилин можете розпочати процес створення нового програмного продукту. Ресурс неймовірно популярний і його нещодавно викупила корпорація Microsoft. Після чого на Github з’явилися нові фішки типу автоматичного безплатного аналізу вразливостей у використаних вами програмних бібліотеках та інші безпекові примочки. З усіх боків класний та позитивний сервіс. Звісно ж, що його блокування автоматично призводить до зупинки усіх пов’язаних проєктів з розробки програмного забезпечення.

Але є в ньому підрозділ gist.github.com, який дозволяє швидко розмістити текст в інтернеті. Він дуже активно використовується для публікації нотаток або навіть блогів. І скоріш за все, під роздачу Голосіївського суду домен потрапив якраз через розміщені кимось на ньому певних матеріалів. Але замість того, щоб звернутися до Github цивілізовано та висунути вимогу щодо видалення конкретного вмісту, українське правосуддя вирішило забанити увесь домен на рівні провайдерів та операторів зв’язку. Яке, до речі, ніц не працює, адже в Україні вже навіть в дитсадку всі знають, як користуватися методами обходу цих блокувань.

Таке автоматичне спрацювання судової системи, без жодного експертного аналізу списку ресурсів, вказує усім у світі на одне. Україна некомпетентна в технічних питаннях і не хоче змінюватися. І навіть якщо ми всією країною пересядемо на VPN 24 години на добу 7 днів на тиждень, є й інші наслідки. Така поведінка держави дає чіткий сигнал закордонному бізнесу: тут вас можуть нагнути через technicality по заяві приватної особи. Серйозно, я не перебільшую. Мене сьогодні з самого ранку колеги звідусіль питають: що, серйозно? Україна забанила Github? Та ти що, навіть Китай Github не банить!

Так що це не смішно і ні до чого доброго не призведе. Допоки в Україні в районному суді можна зупинити роботу команди розробників програмного забезпечення, успіхи українського ІТ-бізнесу відбуваються не завдяки державі, а всупереч їй.

Залишити коментар